Zaćma: rodzaje, objawy, leczenie

0
4902

Dane Światowej Organizacji Zdrowia nie pozostawiają złudzeń – zaćma jest główną przyczyną upośledzenia wzroku. Choroba ta, bezpośrednio związana ze starzeniem się organizmu, prowadzi do mętnienia soczewki oka. Jakie są jej objawy i na czym polega leczenie? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Rodzaje zaćmy

Najczęściej występującym rodzajem zaćmy jest zaćma starcza, czyli postępujące mętnienie soczewki oka związane z zanikiem jej elastyczności. Szacuje się, że stanowi ona 90% wszystkich przypadków. W medycynie występuje także podział na zaćmę wrodzoną i nabytą. Do wystąpienia zaćmy wrodzonej mogą przyczynić się predyspozycje genetyczne, uszkodzenia płodu oraz zakażenia wewnątrzmaciczne. Niepokojącymi objawami, które mogą świadczyć o jej wystąpieniu są białe źrenice u dziecka oraz zaciskanie przez nie oczu rączkami. Innym typem zaćmy jest odmiana urazowa, która zazwyczaj jest rezultatem mechanicznego uszkodzenia oka.

Zaćma: objawy

Zaćma, jak większość chorób oczu, długo rozwija się bezobjawowo. Chorzy nie odczuwają żadnych dolegliwości bólowych, nie występuje także widoczne gołym okiem zmętnienie soczewki. Z tego powodu nie można zapominać o regularnych kontrolach lekarskich, które pozwolą na wczesne wykrycie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Wskazywać na zaćmę może:

  • Pogorszenie ostrości widzenia,
  • Zamglony, rozmyty obraz,
  • Problemy z oceną odległości,
  • Trudności w czytaniu,
  • Problemy z rozróżnianiem kształtów,
  • Oślepienie przez światło,
  • Problemy z widzeniem w ciemności,
  • Szybsze męczenie się oczu,
  • Pogłębienie się wad wzroku.

Każdy z powyższych objawów powinien być sygnałem alarmowym i skłonić do wizyty u okulisty.

Na czym polega leczenie zaćmy?

Leczenie zaćmy polega na jej usunięciu, czyli zastąpieniu starej soczewki nową – sztuczną. Odbywa się to oczywiście w sposób operacyjny. Zmętniała soczewka usuwana jest za pomocą ultradźwięków. Chirurg wykonuje na rogówce niewielkie nacięcie (około 2 mm) i wprowadza niewielką sondę, której używa do rozbicia starej soczewki. Następnie lekarz oczyszcza dno oka i umieszcza w nim nową soczewkę. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym (do oka podawane są krople) i trwa zazwyczaj około 20 minut. Jest on w pełni bezpieczny dla pacjentów w każdym wieku i bardzo rzadko niesie ze sobą ryzyko powikłań. Należy pamiętać, aby przez kilkanaście dni po zabiegu nie męczyć i nie dotykać oczu. Zabieg powinno wykonywać się niezwłocznie po rozpoznaniu choroby, co skróci okres rekonwalescencji i wyeliminuje ryzyko powikłań.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ