Piękne, gęste i zdrowe włosy to marzenie każdego. Co jednak robić, gdy zamiast tego wypadają nam garściami? Jakie są tego powody i jak temu zaradzić?
Wypadanie włosów jest normalnym etapem w rozwoju włosa. Czas życia włosa wynosi od 2 do 6 lat, przyrasta on około 1 cm co miesiąc i w końcu wypada. Fizjologicznie ubywa nam 100 – 200 włosów na dzień.
Przyczyny wypadania włosów
Prozaiczną przyczyną wypadania włosów może być ich złe traktowanie – używanie środków kosmetycznych bez rozsądku, zbyt mocne napinanie włosów, poprzez niektóre fryzury (koński ogon), wystawianie skóry głowy i włosów na działanie silnych promieni słonecznych, używanie suszarki, prostownicy czy lokówki.
Niekorzystnie na czuprynę wpływają wszelkie niedobory witamin i mikroelementów związane z drastycznymi dietami, niedożywieniem, niezdrowymi nawykami (palenie tytoniu i picie alkoholu).
Również stosowanie różnych leków może powodować problemy z włosami. Do leków mogących przyczynić się do wypadania włosów należą antybiotyki, leki przeciwzakrzepowe, przeciwtarczycowe, cytostatyki, leki immunosupresyjne, terapia hormonalna.
Przerzedzenie i utrata włosów może być związana ze stresem lub urazem psychicznym.
Również kilkudniowa gorączka może powodować wypadanie włosów.
Najczęstszymi chorobami związanymi z wypadaniem włosów, są choroby dotyczące bezpośrednio owłosionej skóry głowy – łuszczyca, grzybica, łupież, łojotokowe zapalenie skóry. Jednak z ubytkiem włosów można kojarzyć też choroby ogólnoustrojowe tj. nadczynność i niedoczynność tarczycy, toczeń rumieniowaty, anemia, choroby jajników, nadnerczy i zaburzenia hormonalne.
Kobieta też może wyłysieć?
Wypadanie włosów dotyka przeważnie mężczyzn, lecz dolegliwość ta spotykana jest także wśród kobiet.
Łysienie u kobiet zwykle rozpoczyna się w okresie klimakterium i jest najczęściej związane z zaburzeniami hormonalnymi. U kobiet wypadanie włosów, w odróżnieniu od mężczyzn, jest zwykle częściowe i nie dochodzi do całkowitego wyłysienia.
Wypadanie włosów u kobiet może być spowodowane podwyższonym poziomem męskich hormonów. Zaburzenia te mają najczęściej podłoże genetyczne.
U kobiet w okresie menopauzalnym zalecana jest hormonalna terapia zastępcza, która reguluje stężenia odpowiednich hormonów w organizmie.
Również po porodzie kobiety mogą tracić włosy, nawet do 50%. W tym przypadku winę za wypadanie włosów ponoszą również hormony. U młodych matek poziom hormonów wraca po pewnym czasie do normy i kondycja włosów samoistnie poprawia się.
Przy wypadaniu włosów warto sięgnąć po witaminy z grupy B, witaminę E i H. Warto sięgnąć po naturalne sposoby na wypadanie włosów