Wynajmujesz swoje mieszkanie? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o najmie instytucjonalnym

W 2017 roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące ochrony praw lokatorów. Jedną z najważniejszych zmian, jaka się z nimi wiąże, jest wprowadzenie nowego rodzaju najmu – najmu instytucjonalnego. Sprawdź, na czym on polega i kto może z niego korzystać.

Czym jest najem instytucjonalny

Najem instytucjonalny to nowy rodzaj umowy najmu nieruchomości stworzony z myślą o przedsiębiorcach, którzy chcą najmować mieszkania (lub lokale innego typu) na uproszczonych zasadach – co dotychczas było dostępne jedynie dla osób prywatnych.

Umowa najmu instytucjonalnego wprowadza:

  • uproszczenie procedury pozbywania się lokatora w przypadku rozwiązania umowy najmu (bez postępowania eksmisyjnego),
  • możliwość ustalenia indywidualnych zasad podnoszenia czynszu.

Najem instytucjonalny a okazjonalny

Najem instytucjonalny jest odpowiednikiem najmu okazjonalnego, z tą różnicą, że w drugim wypadku wynajmującym (czyli właścicielem nieruchomości) może być jedynie osoba fizyczna. Z najmu okazjonalnego jako wynajmujący korzystać mogą jedynie przedsiębiorcy.

Czym jest najem instytucjonalny

Najem instytucjonalny – dla kogo?

Umowa najmu instytucjonalnego mieszkania może zostać zawarta, kiedy wynajmującym jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą w zakresie najmowania lokali. Może być to:

  • osoba fizyczna (jednoosobowa działalność gospodarcza),
  • osoba prawna (np. spółki akcyjne, spółki z o.o., fundacje),
  • jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej (np. spółki osobowe).

Podobnie jak w przypadku najmu okazjonalnego, wynajmujący na podstawie najmu instytucjonalnego musi być właścicielem lokalu.

Najem instytucjonalny – ustawa i najważniejsze zasady

Pojęcie najmu instytucjonalnego wprowadziła do polskiego prawa ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Oto najważniejsze zasady, jakie w niej zawarto:

  • czas najmu – umowa najmu instytucjonalnego musi być zawarta na dowolny, określony okres; nie ma możliwości zawarcia umowy na czas nieokreślony;
  • podniesienie czynszu – czynsz może zostać zwiększony jedynie na zasadach określonych w umowie najmu; jeżeli zasady te nie zostały określone, czynszu nie można zwiększyć aż do końca obowiązywania umowy;
  • kaucja – wynajmujący może zażądać od najmującego opłacenia kaucji zabezpieczającej, jednak jej wysokość nie może być wyższa niż trzykrotność miesięcznego czynszu; kaucja może być przeznaczona na pokrycie nieuregulowanych należności i kosztów związanych z nieopróżnieniem lokalu;
  • oświadczenie najemcy – do umowy dołącza się akt notarialny, w którym najmujący zobowiązuje się do opuszczenia i opróżnienia lokalu we wskazanym terminie oraz że nie przysługuje mu na tej podstawie prawo do mieszkania socjalnego czy tymczasowego.

Najem instytucjonalny – ustawa i najważniejsze zasady

Warto wiedzieć

Chcesz szybko wynająć swoje mieszkanie? Zadbaj o to, by prezentowało się ono atrakcyjnie dla potencjalnych najemców! Zapoznaj się z zasadami home stagingu i zaaranżuj wnętrza tak, by przyciągały zainteresowanych.

Najem instytucjonalny ma na celu zadbanie o najlepsze interesy obydwu stron umowy najmu – zarówno wynajmującego, jak i najemcy. Może być on dobrym wyborem, jeżeli planujesz wynajmować swoją nieruchomość jako firma.

Chcesz sprzedać lub kupić mieszkanie i szukasz informacji na temat cen nieruchomości jest na to prosty sposób. Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ