Musztarda to jeden z najbardziej popularnych składników sosów, dipów i marynat do mięs. Dodaje się ją również do sałatek, jako samodzielny sos, np. do grillowanych kiełbasek, a także jako część składową majonezu. Rynek oferuje wiele gatunków musztardy, ale oczywiście najlepsza jest ta, która posiada najmniej konserwantów, czyli musztarda domowa.
Jak ją zrobić? Na początek trzeba przygotować odpowiednie składniki, którymi są:
– 1 szklanka suchej musztardy
– 2 łyżki miodu
– 3/4 szklanki cukru
– 1/2 szklanki nasion gorczycy
– 1 łyżeczka pieprzu cayenne
– 1/4 łyżeczki pieprzu
– 1 łyżeczka soli
– 1/2 szklanki octu
– 1 i 1/2 szklanki białego wina
Do przechowywania gotowej musztardy są potrzebne oczywiście czyste i dokładnie wyparzone słoiki.
Kiedy mamy już uszykowane wszystkie składniki oraz słoiki, możemy przystąpić do robienia musztardy. Sam proces jej powstawania jest bardzo prosty.
Całość możemy wykonywać od razu w rondelku, w którym później będzie się gotowała musztarda, co zaoszczędzi nam zbędnego brudzenia zbyt wielu naczyń. Zaczynamy od wymieszania suchej musztardy z gorczycą, przyprawami i cukrem. Następnie, ciągle mieszając powstałą masę, dodajemy do niej bardzo powoli białe wino, później ocet i na końcu miód. Nie przestając mieszać musztardy, doprowadzamy do jej zagotowania.
Gotujemy ją bardzo krótko, jedynie około minuty. W ciągu tej minuty powstała mieszanka powinna się nieco zredukować i zgęstnieć. Jeżeli tak się nie stało, można ją gotować przez kolejną minutę.
Tak przygotowaną musztardę można już przekładać do słoików. Najlepiej jest zakręcać je od razu, na gorąco. Nie będzie wtedy potrzebna pasteryzacja. Oczywiście można przeprowadzić proces pasteryzacji, co dodatkowo zwiększy możliwy okres przechowywania musztardy. Ze względu na brak konserwantów bezpośrednio wydłużających okres przydatności do spożycia, wskazane jest przechowywanie domowej musztardy w lodówce.
Ten prosty przepis na domową musztardę warto zapamiętać lub dołączyć go do domowej książki kucharskiej.