Montowanie kominków w domu jest w Polsce popularne od wielu lat. W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o kominkach ekologicznych, kominkach bio, jako alternatywę dla tych klasycznych. Dowiedz się więcej na ten temat!
Zobacz też: http://www.psfs.pl/kominki-eko-bio-kominki/
Czym jest biokominek?
Kominek bio czy też eko, to rodzaj kominka, który wydziela ciepło nie wskutek spalania drewna. Tutaj paliwo ma charakter bio, a jest nim żelowa albo płynna substancja. Najczęściej jest nią alkohol etylowego. To w procesie ,,czystego spalania’’ emanuje wyłącznie parę wodną i dwutlenek węgla.
Największą zaletą kominków eko jest to, że dzięki temu paliwowi i sposobowi, w jaki on działa, aby wytworzyć ciepło – kominki nie wydzielają dymu, a po ogrzewaniu kominkiem nie ma w nim sadzy, popiołu. Z tego względu kominki eko są polecane osobom, które chcą zaopatrzyć się w kominek i to nim ogrzewać mieszkanie, ale nie mają instalacji dymowej. Ta jest niezbędna przy montowaniu klasycznego kominka.
Rozpalanie ognia w biokominku przebiega następująco. Do specjalnego pojemnika wlewa się żel lub płyn i rozpala go zapalarką lub zapałką. Ogień zaczyna się pojawiać, a ciepło wytwarzać. W celu zgaszenia ognia lub zwiększenia płomienia używa się specjalnej rączki. Jeśli dopuścimy więcej tlenu do kominka, to ogień będzie większy, a jeśli całkowicie go odetniemy, wtedy w kominku nie będzie się paliło. Płyny do biokominków, stanowiące biopaliwo są bardzo wydajne. Około 1 litr takie żelu (lub płynu) może zapewnić ogień i ciepło nawet na 5 godzin.
Jeśli chodzi o ceny, w jakich można nabyć kominek bio to wahają się one od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy, a niektóre oryginalne modele kosztują nawet kilkadziesiąt tysięcy. Wszystko zależy od wielkości kominka i materiałów, a jakich został wykonany.
Czy kominek bio jest lepszy od klasycznego?
To zależy kto ma jakie oczekiwania. Wiele osób, które mają możliwość zamontowania klasycznego kominka – decyduje się na tradycyjny, w którym paliwem jest drewno. Z kolei ci, którzy nie posiadają instalacji dymowej w domu, chętnie sięgają po ten ekologiczny. Co ważne, wiele osób, które ogrzewają się ciepłem z biokominka twierdzi, że to nie jest to samo, co ogrzewanie się przy kominku, w którym jest prawdziwy ogień – brakuje im zapachu drewna.
Przeczytaj też: http://www.wystarczytakniewiele.pl/jaki-sprzet-kupic-na-sezon-grillowy/