W dzisiejszych czasach klimatyzacja jest normą. Z jej pomocą reguluje się temperaturę nie tylko w galeriach handlowych, ale też w samochodach czy domach prywatnych. Z pewnością przynosi ona ulgę w trakcie upałów, jednak nie jest obojętna dla zdrowia, szczególnie dla nosa. Jaki wpływ ma klimatyzacja na śluzówkę nosa i jak uśmierzyć podrażnioną błonę?

Problem górnych dróg oddechowych

ns1

W czasie lata i zimy ciężko obejść się bez klimatyzacji. Jest ona używana wszędzie: w pracy, środkach komunikacji miejskiej czy prywatnych samochodach. Podgrzane lub ostudzone powietrze przepływa przez śluzówki dróg oddechowych, ma też wpływ na oczy oraz skórę. W wyniku działania klimatyzacji może dochodzić do podrażnienia wnętrza nosa, zatok, a nawet gardła i ucha środkowego. Może to doprowadzić do rozwinięcia stanu zapalnego górnych dróg oddechowych.

Dbaj o siebie i… klimatyzację!

klimaty1

Główną przyczyną negatywnego wpływu klimatyzacji na górne drogi oddechowe jest niewłaściwe korzystanie z niej. Powietrze wypływające z klimatyzacji jest bardziej suche, dlatego wrażliwa śluzówka nosa, wystawiona na dłuższe działanie wentylacji, ulega podrażnieniu. Nowoczesne systemy wentylacyjne kontrolują parametry powietrza, w tym stopień suchości. Jednak największym zaniedbaniem jest nieodpowiednia konserwacja klimatyzacji. Otwory wentylacyjne pełne są bakterii i drobnoustrojów, które nieustannie cyrkulują w obiegu. Jeżeli czyszczenie wentylacji jest nieregularne, powietrze u bardziej wrażliwych osób może wywołać nawet reakcje alergiczne.

Ulga dla suchego nosa

Klimatyzacji ciężko jest uniknąć, szczególnie pracując w miejscu, w którym jest używana. Osoby, które skarżą się z tego powodu na chroniczne wysuszenie śluzówki, powinny zadbać o odpowiednie preparaty łagodzące. Idealnie w tym celu sprawdza się nawilżająca maść Rinozine, łagodząca podrażnienia nosa i okolic. Szybko usuwa uczucie suchości nosa, wzmacnia i uelastycznia śluzówkę. Dzięki obecności witaminy A w preparacie możliwa jest też regeneracja zniszczonych tkanek, natomiast Hydrolizat proteinowy tworzy warstwę ochronną.

masc-rinozine

[Głosów:25    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ