Nabywanie auta „na folder i ulotkę” nic nie da. Wręcz przeciwnie – może doprowadzić do poważnego rozczarowania. W celu lepszego poznania auta warto odbyć nim jazdę próbną

Zakup nowego samochodu to wydatek rzędu kilkudziesięciu a nawet kilkuset tysięcy złotych. Dlatego nabywanie auta „na folder i ulotkę” nic nie da. Wręcz przeciwnie – może doprowadzić do poważnego rozczarowania. W celu lepszego poznania auta warto odbyć nim jazdę próbną w towarzystwie sprzedawcy.

Niezobowiązujący test pojazdu

Zanim przejdziemy do konkretnych porad związanych z jazdą próbną, chcemy jasno zaznaczyć, że jazda próbna do niczego nie zobowiązuje. Klient może odbyć nawet i kilka takich jazd, jeśli zauważy, że dany samochód nie spełnia jego oczekiwań. Oczywiście trzeba być przygotowanym na delikatne naciski ze strony sprzedawcy, ale w kontekście praw konsumenckich nie można nimi się sugerować.

Jak przeprowadzić jazdę próbną?

  • To Kupujący jeździ pojazdem, a nie sprzedawca. Obowiązkiem tego drugiego jest umożliwić Klientowi pełny wgląd w samochód, bez jakiejkolwiek zewnętrznej (nawet ukrytej) ingerencji.
  • Podczas jazdy nie dajmy się nabrać metodą „na radio”. Wielu sprzedawców włącza je, by zagłuszyć ewentualną głośną pracę silnika. Najlepiej w ogóle go nie włączajmy, tylko analizujmy każdy dźwięk, pochodzący z wnętrza pojazdu.
  • Jazda próbna powinna trwać co najmniej pół godziny, by mogła przynieść pełny wgląd w sposób poruszania się auta na drodze. Co ważne, nie bójmy się jechać np. za miasto lub na autostradę. Warto sprawdzić przyspieszenie i moc silnika.
  • Zawsze warto zwracać uwagę na zgodność testowanego pojazdu z samochodem, którym jesteśmy zainteresowani. Czasami sprzedawcy oferują do jazd próbnych auta o znacznie większych osiągach, zupełnie niezgodnych z tym, co chce kupić Klient.
  • Podczas jazdy warto pytać o wszystkie aspekty prowadzenia samochodu, również o te najprostsze. Salon samochodowy ma obowiązek poinformować nas o wszystkich funkcjach i możliwościach modelu, którym jesteśmy zainteresowani. Nie bójmy się więc zadawać nawet prostych pytań.
  • Na jazdę próbną dobrze wybrać się z rodziną. Samochód jest przecież nie tylko dla kierowcy, ale i dla pasażerów. Pomogą oni ocenić wygodę i funkcjonalność auta z perspektywy „siedzenia pasażera”.
  • Warto analizować to, co mówi sprzedawca. Podczas jazdy próbnej będzie on sugerował wybór dodatkowych opcji, z których większość będzie zupełnie niepotrzebna. Nie warto zgadzać się na wszystkie udogodnienia, gdyż mogą one podnieść cenę pojazdu nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Punktualność to podstawa

I jeszcze jedno. Na jazdę próbną zawsze warto się umówić z odpowiednim wyprzedzeniem (konkretna data i godzina). Jeśli salon samochodowy uniemożliwia przeprowadzenie jazdy, bądź z różnych powodów opóźnia ją, trzeba poddać w wątpliwość sens zakupu pojazdu za jego pośrednictwem. Tylko uczciwi dealerzy nie mają nic do ukrycia.

Dlaczego jest to aż tak istotne? Ponieważ według badań przeprowadzonych przez Auto Świat aż 21 salonów (na około 200 badanych) nie chciało przeprowadzić jazdy próbnej. Na szczęście na drugim biegunie znajdują się dealerzy, którzy zdają sobie sprawę z praw przysługujących kupującemu. Według wspomnianego badania, nieco ponad 100 salonów celująco wywiązało się z tego obowiązku.

Już dziś umów się na jazdę próbną nowym modelem Mazdy. Wystarczy wejść na stronę: https://www.mazda.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ