Jak zadbać o swoje zdrowie pracując z domu

Praca zdalna to marzenie wielu ludzi i idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą być szefem sami dla siebie i lubią mieć więcej elastyczności. Brak dojazdów, wczesnego wstawania i decydowanie o własnej pracy to atrakcyjna perspektywa, jednak nie oznacza to, że taka praca jest mniej wymagająca. Pod niektórymi względami może wpływać na nasze zdrowie tak samo, jak praca w biurze. Ponieważ jako freelancer spędzasz większość czasu przed komputerem, w pozycji siedzącej, nie pozostaje to bez konsekwencji. Istnieje jednak kilka sposobów na zadbanie o siebie. Na temat zarabiania w domu przeczytasz też na stronie Zarobkowy Ninja.

  1. Rób regularne przerwy w siedzeniu

Siedzenie przez pół dnia w tej samej pozycji jest bardzo szkodliwe dla pleców. Szybko można w ten sposób wykształcić nieodwracalne problemy z kręgosłupem, które doprowadzają do silnych bólów i skrzywień. Aby temu zapobiec, powinno się robić systematyczne przerwy od siedzenia, co najmniej 5 minut co godzinę. Warto pójść na spacer w połowie dnia, żeby rozruszać mięśnie i dotlenić mózg, co pomoże nam również w lepszym skupieniu się na pracy.

  1. Zadbaj o prawidłową postawę

Bardzo często nie zauważamy, że siedzimy w złej pozycji. Garbimy się, przechylamy w krześle na różne strony i nie zdajemy sobie sprawy, że nawet takie szczegóły jak podkładka na myszkę z poduszką na nadgarstek są ważne. Nasze nogi powinny być o coś oparte. W internecie można kupić podpórki, które dostosowują się do kąta ustawienia nóg, ale wykorzystać można nawet pudełko po butach. Podwyższenie zapewnia lepsze krążenie i postawę kręgosłupa.

Jeśli chodzi o siedzenie, plecy powinny być wyprostowane i oparte o siedzenie krzesła, które powinno być dostosowane do kształtu naszych pleców. Odległość między ekranem a naszą twarzą powinna wynosić pomiędzy 40 a 70 cm. Głowa powinna być wyprostowana, gdyż jeśli będziemy ją pochylać, nabawimy się bólów szyi i górnej części kręgosłupa, co może doprowadzić do wad postawy. Dlatego ważne jest, aby monitor nie był ustawiony ani za wysoko, ani za nisko.

  1. Jedz regularnie

Gdy praca nas wciąga łatwo możemy zapomnieć o posiłku. Jest to jednak bardzo ważne, ponieważ musimy odżywiać prawidłowo nasze ciało i dostarczać “paliwa” mózgowi. Należy jeść pięć małych posiłków dziennie, co trzy godziny i powinny one być bogate w warzywa i owoce. Nie wolno zapominać o śniadaniu najpóźniej godzinę po przebudzeniu, na drugie śniadanie można zjeść sałatkę, a jako przekąskę owoce i orzechy, które dodadzą nam energii. Do picia warto wybrać wodę, soki owocowe lub zieloną herbatę. Kawa też nie zaszkodzi, jednak nie powinno się spożywać jej w nadmiernych ilościach.

  1. Wysypiaj się

Sen jest bardzo ważny dla człowieka. Tylko w nocy nasz organizm może w pełni wypocząć i się zregenerować. Należy chodzić spać i budzić się o tych samych godzinach, aby przyzwyczaić organizm do regularnego trybu. Najlepiej, jeśli w sypialni nie będzie telewizora, bo światło, które emituje daje sygnał naszemu mózgowi, że jeszcze nie pora na spanie. Dlatego warto jest ograniczyć oglądanie telewizji, używanie komputera czy telefonu przed snem.

  1. Ćwicz regularnie

Ruch jest bardzo istotny dla naszego zdrowia. Pomaga nam się odstresować i pozytywnie działa na nasz organizm. Regularny wysiłek fizyczny dobrze wpływa na mięśnie wzmacniając je i w konsekwencji odciążając kręgosłup. Nie tylko przyspiesza spalanie tłuszczu, ale również obniża ciśnienie tętnicze i poprawia krążenie krwi, dzięki czemu serce lepiej pracuje i wszystkie narządy są dotlenione. Polepsza również samopoczucie, gdyż w czasie ruchu wyzwalają się endorfiny odpowiedzialne za uczucie szczęścia.

Przestrzegając tych wskazówek zachowamy dobre zdrowie pracując w domu. Odpowiednia dyscyplina i właściwy tryb życia dają bardzo wiele. Dowiedz się więcej o pracy przez internet, jeśli dopiero to rozważasz.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ