Jak wybrać kosiarki akumulatorowe do koszenia trawy?

0
2437

Wyhodowanie pięknego trawnika kosztuje sporo czasu i zabiegów, jednak to dopiero początek pracy. Gdy trawa zaczyna rosnąć, następne myśli i plany dotyczą kupna kosiarki. Aby zdecydować jakiego typu kosiarka będzie najlepsza dla trawnika, trzeba rozważyć kilka aspektów. Wybierając typ kosiarki trzeba wziąć pod uwagę możliwości zasilania, na przykład odległość od źródła prądu, ukształtowanie terenu, przewidywana częstotliwość koszenia a nawet odległość do najbliższego sąsiada. Innym kryterium, o ile nie najważniejszym, może być wysokość środków przeznaczonych na to narzędzie.

 Jak kosiarka akumulatorowa wypada na tle innych

Chyba najpopularniejsza z kosiarek to kosiarka spalinowa. Ten rodzaj ogrodniczego narzędzia, posiada silnik napędzany na paliwo płynne. Niewątpliwie sprawdza się przy koszeniu wielkich powierzchni i charakteryzuje się sporą zwrotnością, co ułatwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc w ogrodzie. Jej szerokość robocza ma ponad 50 centymetrów, więc w krótkim czasie można wykosić spory teren. Jednak ma ona swoją wadę, mianowicie emituje spaliny, które są szkodliwe dla człowieka i dla roślin. Dodatkowo na minus przemawia jej głośna praca. Emituje ona hałas, który słyszalny jest dosyć daleko. Najbliżsi sąsiedzi za każdym razem zamykają okna. Należy też wspomnieć o kosztach eksploatacji i konserwacji takiej kosiarki, które nie należą do najmniejszych.

Następna kosiarka to kosiarka elektryczna. Tego typu kosiarka sprawdzi się na małych i średnich trawnikach. Do jej zasilania potrzebny jest prąd elektryczny, dlatego zawsze zachodzi konieczność zwracania uwagi na ciągnący się kabel. Należy uważać, żeby go nie przeciąć. Dodatkowo kabel może zaczepiać o krzewy i rośliny. Jeżeli ogród pełen jest metalowych ozdób, roślin i pojedynczych krzewów, to kosiarka elektryczna nie jest dobrym wyborem.

Natomiast kosiarka akumulatorowa nie emituje szkodliwych spalin, nie wymaga pilnowania przewodu i pracuje bardzo cicho. Jej moc silnika potrafi dorównać mocy innych kosiarek przy tym, że jest całkiem ekologiczna. Jako, że nie potrzebuje zasilania prądem, to można swobodnie nią manewrować, dojeżdżając do najdalszych fragmentów ogrodu. Akumulator nie potrzebuje częstego zasilania. Dlatego też sprawdza się na dużych obszarach.

W ogólnym rankingu zwycięstwo odnosi kosiarka akumulatorowa. Jest poręczna, ekonomiczna i nie emituje szkodliwych spalin. Wziąwszy pod uwagę wszystkie zalety, zakup tego typu kosiarki to dobry wybór.

Ceny kosiarek akumulatorowych

Kosiarkę akumulatorową można kupić już za kilkaset złotych. Górna granica to nawet kilka tysięcy. Wszystko zależy od mocy, rozmiarów, jakości i firmy, która kosiarkę wyprodukowała. Kosiarki akumulatorowe to już wyższa półka cenowa ale czasem warto zainwestować, żeby efekty za każdym razem były osiągalne przy pomocy mniejszych nakładów i z większą wygodą. Nowoczesne kosiarki tego typu zazwyczaj posiadają baterię, przy pomocy której bez ładowania można skosić przeszło 500 metrów kwadratowych trawnika. Posiadają też stopniowanie wysokości koszenia i specjalny grzebień przydatny do koszenia trawy przy krawędziach. Mają również systemy wydajnych noży, które łatwo można wyjmować i konserwować. Takie kosiarki zazwyczaj objęte są dwuletnią gwarancję, co świadczy o tym, że nie psują się tak bardzo.

O czym warto pamiętać przy wyborze kosiarki?

 Nie mniej jednak, wybierając model kosiarki akumulatorowej, warto ustalić możliwość serwisowania. Dlatego decydując się na konkretną firmę, należy rozeznać, czy jej produkty powszechnie są sprzedawane w naszym kraju. Jeżeli tak jest, to jest prawie pewne, że nie będzie problemów z serwisowaniem. Na rynku jest sporo wiodących firm, niektóre udzielają nawet pięcioletniej gwarancji. Jednak wybierając kosiarkę, należy kierować się swoimi własnymi potrzebami w tym zakresie. Jeżeli ogród a tym samym trawnik jest małą powierzchnią, to nie ma sensu kupować dużej, mocnej kosiarki, chociażby akurat dany model wygrywał wszelkie rankingi.

Przy wyborze warto zwrócić uwagę na charakter noży i ich możliwości w danym terenie. Akurat tego typu kosiarki dobrze się sprawdzają w terenie trudnym ale warto też zwrócić uwagę na inne aspekty, takie jak pojemność kosza czy czas ładowania. Warto zastanowić się też jaki typ trawy kosiarka będzie kosić i czy na terenie trawnika może napotykać jakiekolwiek przeszkody typu konar czy poważne nierówności terenu. Nie bez znaczenia jest też ciężar jaki trzeba pchać, aczkolwiek zdarzają się samodzielne roboty koszące, ale to już oddzielna kategoria.

Wiele profesjonalnych narzędzi tego typu dostarcza Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe A/B/C.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ