Jak urządzić mieszkanie własnymi siłami?

0
23607

Kupując mieszkanie od dewelopera zazwyczaj decydujemy się na nabycie lokalu w stanie surowym. Choć różni przedsiębiorcy różnie definiują stan deweloperski – bo tak też nazywany jest on w umowach kupna lokalu – to możemy być pewni, że w takim mieszkaniu nie będzie się dało z miejsca zamieszkać. Na naszej stronie możesz sprawdzić, jak u nas wygląda stan deweloperski. Konieczne będą rozległe prace wykończeniowe, a także wyposażenie i urządzenie mieszkania. To duży wydatek, co warto mieć w pamięci, zwłaszcza jeśli znaczną część oszczędności przeznaczonych na zakup mieszkania wykorzystujemy jako wkład własny do kredytu hipotecznego. Jednak poza wydatkiem pieniężnym, wykańczanie mieszkania to także nakład czasowy.

To ogrom pracy, którą warto przynajmniej częściowo zlecić fachowcom. Wiadomo, że nie każdy z nas potrafi kłaść posadzkę czy parkiet, nie wspominając już o podłączeniu armatury czy sprzętu AGD. Jednak gdy prace budowlane zostaną zakończone, za resztę możemy zabrać się sami. Bo choć przy układaniu kafelków jako amatorzy będziemy raczej przeszkadzać niż pomagać, to już w malowanie spokojnie możemy się włączyć. Ba, może to być wręcz okazja do spędzenia czasu z przyjaciółmi.

Urządzanie mieszkania należy zacząć od wykończenia go, a więc od założenia armatury, położenia wszelkich pokryć podłogowych i ściennych, takich jak parkiety, płytki, kafelki, tapety, boazerie czy farby na ścianach (i sufitach). Można się spodziewać, że wszystkie te prace spowodują znaczący wzrost stopnia nieuporządkowania mieszkania, konieczne więc będzie sprzątanie. W ogóle należy przygotować się na dużo sprzątania i wynoszenia śmieci w trakcie urządzania mieszkania – abstrahując od zabrudzeń, kurzu i pyłów, same meble bardzo często pakowane są w niesamowite ilości opakowań ochronnych, których musimy się jakoś pozbyć.

Właśnie, meble. Meble gabarytowe to kolejna rzecz, o którą musimy się zatroszczyć urządzając mieszkanie – wszelkie sofy, kanapy, łóżka i szafy. Oczywiście komody, kredensy, stoły, krzesła, szafki i okap kuchenny również – i wszystko inne, co jest duże, toporne lub mocowane na stałe. Naprawdę warto wnieść i zamontować to w mieszkaniu zanim przywieziemy do niego nasz osobisty dobytek czy dodatki – nawet jeśli wszystkie te przedmioty będą w kartonach i pudłach, to te kartony będą nam się pałętać pod nogami i przeszkadzać.

Ostatnim krokiem w urządzaniu mieszkania powinno być przewiezienie wyposażenia – czy to z poprzedniego miejsca zamieszkania, czy też ze sklepu. Chodzi tu o wszelkiego rodzaju dodatki – dywany, zasłony, wazony czy rośliny, ale również ubrania czy książki, sprzęt kuchenny czy drobne urządzenia AGD.

Jeżeli decydujemy się samodzielnie, to jest bez wsparcia profesjonalnej ekipy przeprowadzkowej, urządzić mieszkanie, powinniśmy poprosić o pomoc rodzinę i przyjaciół. Na pewno z chęcią poświęcą nam chwilę, a dla nas samych może to być nieoceniona pomoc – każda kolejna para rąk do malowania ścian, wnoszenia kanapy czy rozpakowywania książek się przyda. Urządzanie mieszkania jest trudne, ale nie niemożliwe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ