Jak łagodzić ból menstruacyjny? Kilka przydatnych porad

Każda kobieta co miesiąc boryka się z dolegliwościami towarzyszącymi menstruacji. Część kobiet niemal bezboleśnie przechodzi miesiączkę, odczuwając przy tym jedynie lekki dyskomfort. Druga część natomiast zmaga się z poważnymi efektami ubocznymi menstruacji, na czele z nasilającymi się bólami, obfitym krwawieniem, mdłościami czy obniżonym samopoczuciem. Każdy organizm inaczej reaguje na zachodzące w nim zmiany, jednak można skutecznie przeciwdziałać bólom menstruacyjnym, wykorzystując do tego powszechnie znane, domowe sposoby. Zatem co stosować w czasie miesiączki, aby móc normalnie funkcjonować?

  • Bolesna miesiączka: ciepłe okłady

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na łagodzenie dolegliwości miesiączkowych są ciepłe kompresy. Wysoka temperatura działa rozluźniająco na mięśnie gładkie, dzięki czemu już po chwili możemy zauważyć odczuwalną różnicę. Do zrobienia ciepłego okładu na okolice podbrzusza będzie tradycyjny termofor, butelka napełniona ciepłą wodą czy też zwykły ręcznik podgrzany w piekarniku. Warto jednak uważać – ciepłe kompresy mogą zwiększyć intensywność krwawienia.

  • Bolesna miesiączka: olej CBD

Stosowanie środków przeciwbólowych czy przeciwzapalnych ogólnodostępnych w aptekach nie zawsze przynosi zamierzony skutek. Jednym z największych odkryć kobiet w ostatnim czasie jest Cibdol, prozdrowotny olejek CBD o szerokim spektrum działania. Łagodzi ból, zmniejsza napięcie mięśni gładkich, a do tego koi nerwy i reguluje procesy metaboliczne, które podczas miesiączki często ulegają zaburzeniu. Choć kannabidiol (CBD) pozyskuje się z roślin konopnych (konopi siewnych), nie jest on substancją psychoaktywną, dlatego można go bezpiecznie stosować bez ryzyka wystąpienia efektów ubocznych.

  • Bolesna miesiączka: lekka aktywność fizyczna

W trakcie menstruacji ciężko zmobilizować się do wysiłku fizycznego, jednak już niewielka dawka ruchu pomaga zredukować poziom odczuwanego bólu miesiączkowego. Spacer z psem czy trening cardio o zmniejszonej intensywności przyśpieszają krążenie, dotleniają organizm, jak również fundują nam podwyższony poziom endorfin, czyli hormonu szczęścia.

  • Bolesna miesiączka: odpoczynek

Choć ilość codziennych obowiązków często pozbawia nas wolnego czasu i możliwości regeneracji, w czasie miesiączki warto nieco zwolnić i dać sobie nieco więcej swobody. Jak powszechnie wiadomo, nadmierny stres przyczynia się do zaburzenia optymalnego funkcjonowania organizmu na wielu poziomach, nie tylko pod względem psychicznym. Ciepła kąpiel relaksacyjna czy wieczór z książką w ręku mogą skutecznie przyczynić się do złagodzenia dolegliwości towarzyszących menstruacji.

  • Bolesna miesiączka: lekkostrawna dieta

Organizm kobiety podczas miesiączki często obciążony jest do granic możliwości, co skutkuje nie tylko bólami brzucha, ale również wzdęciami, zaparciami czy mdłościami. Dlatego na czas tych kilku dni w miesiącu lepiej zrezygnować z ciężkostrawnych potraw, stawiając na lekkie, ale pełnowartościowe posiłki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ