Jak korzystnie sprzedać nieruchomość?

Rynek nieruchomości w Polsce wciąż się rozwija. W ubiegłym roku rozpoczęto budowę ponad osiemdziesięciu tysięcy nowych mieszań. Inwestorzy wciąż poszukują nowych działek budowlanych. Ponadto wszystko wskazuje na to, że taka sytuacja utrzyma się w następnym roku. Pomimo coraz częstszych sygnałów o nadchodzącym kryzysie, Rada Polityki Pieniężnej wciąż utrzymuje rekordowo niski poziom stóp procentowych. Sprawia to, że trzymanie gotówki na kontach oszczędnościowych lub lokatach jest kompletnie nieopłacalne. Dużo większy zwrot z inwestycji uzyskuje się w przypadku obrotu nieruchomościami lub ich wynajmowania. Dlatego na rynku pojawiła się znaczna grupa osób, które kupują mieszkania lub działki pod inwestycje.
Specjaliści wskazują, że obecnie może być najlepszy moment na sprzedaż nieruchomości. Rynek przeżywa hossę, w związku z czym można uzyskać bardzo dobre ceny. Pomimo tego wielu właścicieli wciąż wstrzymuje się z decyzją o sprzedaży. W końcu ceny nieruchomości systematycznie rosły od wielu lat. Być może ich cena wciąż będzie się zwiększać.
W trakcie sprzedaży nieruchomości największe znaczenie ma prawidłowa ocena jej wartości. Na cenę składa się przede wszystkim rodzaj nieruchomości oraz jej lokalizacja. W trakcie ustalania ceny warto zwrócić uwagę na takie elementy jak plan zagospodarowania przestrzennego oraz inwestycje, które mają zostać zbudowane w okolicy. Jeżeli nasza działka znajduje się na terenie turystycznym, lub w miejscu, w którym planowane są duże inwestycje komunikacyjne – możemy liczyć na bardzo korzystną cenę. Sprzedawcy popełniają duży błąd, decydując się na samodzielne ustalenie ceny. W tym wypadku najczęściej sugerują się wartością sąsiadujących działek. To nie zawsze najlepsze rozwiązane. Gdy zamierzamy dokonać transakcji wartej kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych – warto skorzystać z pomocy specjalisty. Rzeczoznawca pomoże nam w dokładnym określeniu wartości nieruchomości. Kolejnym ważnym elementem jest zadbanie o aspekty prawne transakcji. Warto jest pamiętać o takim aspekcie jak np. podatek od sprzedaży działki budowlanej. Utrzymywanie porządku w statusie prawnym nieruchomości, pozwoli na jej szybszą sprzedaż.
W trakcie sprzedaży nieruchomości warto przygotować się też na negocjacje. Na tym rynku targowanie się to wręcz obowiązek. Wielu sprzedających stara się sztucznie zawyżyć cenę nieruchomości, tak aby być gotowym na kurtuazyjny upust ceny na życzenie klienta. To dobra taktyka w wypadku nieruchomości znajdującej się w bardzo popularnej lokalizacji. W innym wypadku lepszym pomysłem jest ustalenie ceny rynkowej. Sprzedaż nieruchomości to dość skomplikowane zagadnienie. Skutki transakcji mogą odbić się na długotrwałej sytuacji finansowej sprzedającego. Dlatego tak istotne jest rozsądne podejście do wszystkich zagadnień związanych ze sprzedażą. Dobrym źródłem wiedzy jest internet. W sieci funkcjonują dziesiątki blogów i stron tematycznych, które pozwolą nam poznanie podstawowych zasad funkcjonowania rynku nieruchomości. Osoby, którym brakuje chęci lub czasu na zgłębianie się w tajniki sprzedaży na tym rynku – powinny skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej agenci nieruchomości. Pracownicy agencji pomogą w znalezieniu kupca oraz będą czuwać nad prawidłowym przebiegiem transakcji. Udział agentów nieruchomości bardzo często korzystnie wpływa na przebieg ustaleń dotyczących sprzedaży.
Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku sprzedaży mieszkania. W tym wypadku należy wziąć pod uwagę zainteresowanie potencjalnych wynajmujących, poziom komunikacji okolicy oraz stan budynku. Najlepiej sprzedają się mieszkania w dużych ośrodkach miejskich, w dobrze skomunikowanych dzielnicach. Przygotowując się do sprzedaży mieszkania warto przygotować się na szczegółowe pytania kupującego. W końcu zakup mieszkania to poważna decyzja i z dużym prawdopodobieństwem inwestor będzie chciał uzyskać dostęp do pełnej wiedzy o nieruchomości. Sprzedający powinien dobrze ocenić powody, dla których druga strona decyduje się na transakcje. Inaczej prowadzi się negocjacje w przypadku klientów, którzy kupują nieruchomości w celach konsumpcyjnych. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku inwestorów. Emocjonalne związanie klienta z nieruchomością pozwala sprzedającemu na uzyskanie bardzo korzystnych stawek.
W przypadku klientów, którzy decydują się na zakup pod inwestycje – największe znaczenie ma pragmatyczność. Przed podjęciem decyzji inwestor analizuje dane z rynku najmu oraz szczegółowo ocenia lokalizację mieszkania. Największym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości położone blisko dużych ośrodków akademickich i zakładów pracy. Dzięki temu inwestor zwiększa swoją szansę na znalezienie osoby potencjalnie zainteresowaniem wynajęciem mieszkania.
Najlepiej sprzedają się niewielkie, dwupokojowe mieszkania. Takie nieruchomości są najbardziej odporne na zawirowania na rynku. Nawet w przypadku znacznej obniżki cen – takie mieszkania rzadko tracą na wartości. Związane jest to nieodłącznie z koniecznością zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkaniowych społeczeństwa. W Polsce wciąż mamy do czynienia z ogromnym niedoborem mieszkań. Szacuje się, że na przestrzeni dziesięciu najbliższych lat ponad milion lokali trzeba będzie wyburzyć. Związane jest to z ich koszmarnym stanem technicznym lub z wysokimi kosztami utrzymania. W przypadku nastąpienia gorszej koniunktury wielu konsumentów decyduje się na zmianę mieszkania na mniejsze. Z uwagi na to mniejsze lokale cieszą się nieustannym zainteresowaniem. W obecnych czasach konkurencja na rynku nieruchomości jest ogromna. Tworzy to coraz większe problemy w uzyskaniu dobrego poziomu stopy zwrotu inwestycji z wynajmowania lub dzierżawy. Pomimo tego, wciąż wiele osób jest zainteresowanych kupnem nieruchomości. Ta forma inwestycji ma reputację bezpiecznej, a rynek nie oferuje wielu korzystniejszych wyborów. Dlatego dobrym pomysłem jest wykorzystanie obecnej koniunktury i zdecydowanie się na sprzedaż nieruchomości. Przyszłe lata mogą doprowadzić do znacznej obniżki cen na rynku.

www.eduranking.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ