Wybór paliwa opałowego, które będziemy stosować do ogrzewania naszych czterech kątów, to niezwykle ważny temat. Rodzaj wybranego paliwa ma bowiem wpływ nie tylko na nasze miejsce zamieszkania, ale także na nasze środowisko naturalne. Jak dobrze wiemy, pojawiający się każdej zimy smog to zjawisko wywołane między innymi przez nadmierne zużycie paliw węglowych. By przeciwdziałać zanieczyszczeniu powietrza oraz środowiska, coraz chętniej stosujemy właśnie ekogroszek, który – choć również jest paliwem produkowanym na bazie węgla – to odznacza się jednak o wiele korzystniejszymi i bardziej ekologicznymi parametrami.
Ekogroszek – ekonomiczny i ekologiczny
Ekogroszek to paliwo opałowe powstałe z węgla kamiennego lub węgla brunatnego. W ekogroszku znajdują się wyłącznie niewielkie baryłki tego paliwa, które zostały wyselekcjonowane właśnie ze względu na ich nieduży rozmiar. Przeciętny baryłka ma nierównomierny (lecz zbliżony do okrągłego) kształt, o średnicy wahającej się między 5 a 25 milimetrów.
Spalanie ekogroszku powoduje uwolnienie dużej ilości energii cieplnej oraz minimalnej ilości zanieczyszczeń. Do tych ostatnich należą tlenki węgla, dioksyny, furany, węglowodory aromatyczne oraz różnego typu pyłki. Szczególnie niewiele odnajdziemy związków siarki, które w wyniku spalania przedostają się do atmosfery. Dzięki tak korzystnym parametrom ekogroszek nazywany jest zielonym paliwem Europy, gdyż spełnia wszystkie, nawet najbardziej wyśrubowane normy Unii Europejskiej.
Dostępny w naszym kraju ekogroszek produkowany jest zarówno z węgla wydobywanego w Polsce, jak i za granicą (między innymi w Czechach). Szczególnie korzystnie wypada ekogroszek dostępny na stronie: https://www.sambudrol.pl/ekogroszek-workowany/; z oferty tego dostawcy korzystają zarówno właściciele gospodarstw domowych, jak i odbiorcy biznesowi, stosujący ekogroszek w ogrzewaniu dużych budynków.
Ekogroszek – warunki użytkowania i parametry cieplne
Wśród dostępnych na rynku, znaleźć możemy kilka dostępnych rodzajów ekogroszku. Różnią się one podstawowymi parametrami grzewczymi, a przez to – miejscem, do którego ogrzewania jest on przeznaczony.
Przeciętny ekogroszek może mieć wartość opałową przekraczającą 20 Mj/kg. Najbardziej wydajne rodzaje tego paliwa uzyskują wartość opałową do 30 Mj/kg. Znajdziemy jednak również tańsze, mniej wydajne rodzaje ekogroszku, o wartości opałowej poniżej 20 Mj/kg. Korzysta się z nich przede wszystkim do ogrzewania pomieszczeń w dużych budynkach użyteczności publicznej – szpitalach, szkołach, dużych biurowcach.
Korzystanie z ekogroszku wymaga dostępu do specjalnego rodzaju kotła. Chodzi o urządzenia, które są wyposażone w specjalny podajnik, pracujący w sposób zautomatyzowany. Jest to duże udogodnienie dla osób, które dotychczas musiały samodzielnie „dorzucać do pieca”. Dzięki zastosowaniu podajników automatycznych kocioł sam „dobiera” odpowiednią ilość paliwa, potrzebną do wyprodukowania pożądanej ilości ciepła.
W rezultacie – obsługa kotłów z automatycznym podajnikiem jest niezwykle prosta. Wystarczy wprowadzić odpowiednie parametry, a kocioł sam zadba o dokładanie odpowiedniej ilości ekogroszku. Naszym zadaniem będzie jedynie raz na kilka dni (w zależności od intensywności ogrzewania) wybierać nadmiar gromadzącego się w kotle popiołu oraz usuwanie spiekających się resztek paliwa.