Buraki cukrowe - charakterystyka, uprawa, nawożenie

Nie ma co ukrywać – buraki cukrowe są roślinami dość wymagającymi w uprawie. Ta dwuletnia roślina okopowa ma duże znaczenie dla wielu gospodarstw. Przede wszystkim ze względów ekonomicznych, ponieważ bulwy wykorzystywane są do produkcji cukru, a z liści robi się nawóz lub paszę dla przeżuwaczy. Uprawa tej rośliny jest korzystna jednak i ze względu na to, że burak cukrowy zostawia po sobie glebę w bardzo dobrej kondycji, przez co jest cenną rośliną w zmianowaniach polowych. I za to go lubimy! Co musisz wiedzieć o uprawie buraka cukrowego?

Stanowisko czyli jakie przedplony są dobre dla buraków?

Najlepszym przedplonem, jaki możemy sobie wyobrazić w przypadku uprawy buraków cukrowych są zboża, przede wszystkim pszenica i jęczmień. Zostawiają glebę w dobrej dla buraków kondycji i schodzą z pola już w sierpniu, pozostawiając odpowiednio dużo czasu na przygotowanie się do uprawy buraków. Dość dobrą alternatywą dla zbóż są rośliny bobowate. Nie należy jednak nigdy wybierać traw, koniczyny, ziemniaków czy kukurydzy.

Jakiej ziemi potrzebują buraki cukrowe?

Gleba przeznaczona pod buraki cukrowe powinna posiadać strukturę gruzełkowatą, być dobrze napowietrzona i zasobna w próchnicę, a do tego udostępniać roślinom fosfor, potas i magnez. Odczyn gleby powinien być uregulowany, ok. 6,2-7 pH.

Jak nawozić buraki cukrowe?

Przyjmuje się, że wytworzenie plonu rzędu 70 t/ha, wymaga prawie 400 kg/ha potasu, 120 kg ha/sodu, 70 kg/ha fosforu i 300 kh/ha potasu. Burak cukrowy wymaga intensywnego nawożenia makroelementami, aby plon był korzystny. O mikroelementach (takich jak bor, mangan i cynk) również nie można zapomnieć.

Jesienią dobrze jest stosować nawozy fosforowo-potasowe, w zależności od ciężkości gleby – dawki nawozu zawsze trzeba ustalać na podstawie jej analizy. Nawożenie magnezem najlepiej wprowadzić stosując przedsiewnie magnez w formie stałej lub w nawozach wieloskładnikowych. Zalecane dawki azotu wahają się w granicy między 40 do 160 kg N/ha. Nawożenie borem zaleca się jedynie profilaktycznie.

Jakie powinny być warunki wysiewu buraków?

Buraki cukrowe najczęściej wysiewamy w kwietniu, jeśli temperatura gleby w tym miesiącu przekracza 5 C. Przyjmuje się, że optymalny wysiew buraków powinien wynosić od 80 do 100 tys. roślin/ha. W dobrych warunkach głębokość wysiewu nie powinna przekraczać 2 cm – płytszy wysiew stosuje się przy glebach wilgotnych i mniej ogrzanych. Najwyższe plony osiąga się po ok. 180 dniach wegetacji. Dobra pogoda w lecie sprzyja osiągnięciu szybszej dojrzałości, obfite deszcze natomiast opóźniają zbiór.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ