Kwiaty doniczkowe znajdują się w mniejszej lub większej ilości w każdym domu. Nie każdy wie, że duża część tych roślin jest silnie trująca, nie tylko dla zwierząt, ale i ludzi.
Trujące rośliny doniczkowe – sprawdź czy masz takie w swoim domu.
Trujące kwiaty domowe to bardzo duża grupa roślin. Ważne aby mieć świadomość, że roślina, którą hodujemy może spowodować zatrucie. Nie oznacza to, że musimy ją natychmiast wyrzucić. Wystarczy jedynie znaleźć jej właściwe miejsce, daleko od zwierząt, czy ciekawskich rączek dzieci. Niektóre rośliny zawierają substancje, które powodują uczulenia, zmiany skórne, podrażniają błony śluzowe, są przyczyną obrzęków lub problemów z oddychaniem. Niektóre gatunki mogą być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem – mogą powodować nawet śpiączkę.
Anturium – jest to piękna roślina, której sok może powodować wysypkę, pokrzywki, natomiast spożycie liści może doprowadzić do dość silnego obrzęku warg i języka. Objawy na szczęście są krótkotrwałe.
Bluszcz to bardzo popularna roślina, której wszystkie części zawierają saponiny, działające drażniąco na skórę i spojówki oczu.
Difenbachia – jedna z groźniejszych roślin. Kontakt z jej sokiem może spowodować bolesne zmiany skórne, spożycie jakiegokolwiek jej fragmentu może doprowadzić do ostrych nudności, wymiotów i biegunki. Difenbachia poraża struny głosowe, dzięki tej roślinie można stracić głos na kilka dni. Podobne zagrożenia niesie za sobą hodowla filodendronów.
Oleander pospolity to piękna roślina, bardzo chętnie uprawiana w domach i ogrodach. Należy jednak mieć świadomość, że oleander zawiera silne glikozydy nasercowe, które u wrażliwej osoby mogą spowodować drgawki, silne zatrucie oraz osłabienie serca. Jest to roślina, która w odpowiednich proporcjach może być lecznicza.
Wiele roślin obecnych w naszych domach ma działanie mniej lub bardziej trujące. Większość z nich nie powoduje bardzo silnych zatruć, w przypadku dorosłego człowieka. Należy jednak chronić przed nimi dzieci i zwierzęta, które dużo silniej przechodzą zatrucie naszymi domowymi roślinami.

www.zdrowieinatura.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ