Rodzaje nawigacji GPS, ich zalety oraz wady. Co wybrać?

0
5053

Nawigacja GPS stała się tak powszechna, że dziś nie wyobrażamy sobie już bez niej życia. Trudno nam nawet pomyśleć o tym, jak kiedyś mogliśmy radzić sobie jedynie z papierowymi atlasami drogowymi i planami miast. Choć trudno odmówić systemowi GPS niewątpliwych zalet, ma on również swoich krytyków. Przyjrzyjmy się więc rodzajom nawigacji oraz ich wadom i zaletom. Na co najlepiej się zdecydować?

Samochodowe nawigacje GPS

Był taki okres, gdy nawigacje samochodowe stanowiły element podstawowego wyposażenia każdego auta. Choć w dużej mierze zostały później zastąpione przez smartfony, do dziś są chętnie wykorzystywane – na przykład przez zawodowych kierowców. Ich główną zaletą jest prosty interfejs. To, że stworzono je wyłącznie z myślą o nawigowaniu kierowców, daje im ogromną przewagę nad telefonami. Te ostatnie mogą się zawiesić czy rozładować, a kierowca może przypadkowo wyłączyć aplikację z nawigacją i uruchomić inną. Duży ekran i jedna funkcja do spełnienia sprawiają, że samochodowe nawigacje GPS – zwłaszcza ich lepsze modele – są niezawodne.

Aplikacje GPS w smartfonach

System GPS w telefonach używany jest przez różnorodne aplikacje. Nawigacja to tylko jedna rola, którą odgrywa. Wykorzystywany jest też do tagowania zdjęć, sprawdzania pogody, a nawet do gier. Możliwość zastosowania go do nawigowania w podróży to olbrzymie ułatwienie dla każdego posiadacza smartfonu. W przeciwieństwie do tradycyjnej nawigacji, tej można używać również podczas spacerów i pieszych wycieczek. Takie rozwiązanie nie jest jednak pozbawione wad. Bateria telefonu wyładowuje się dość szybko, a interfejs jest bardziej skomplikowany, gdyż urządzenie obsługuje znacznie więcej aplikacji.

Zewnętrzne odbiorniki GPS

W przypadku braku standardowej nawigacji samochodowej oraz smartfonu obsługującego GPS pozostaje nam uzbrojenie się w odbiornik zewnętrzny. Można podpiąć go do telefonu lub laptopa. Zazwyczaj połączeniu służy moduł Bluetooth. Urządzenie określi naszą lokalizację, a następnie dzięki właściwemu oprogramowaniu wyznaczy interesującą nas trasę. Jego zaletą jest niewysoka cena, a także możliwość wykorzystania go w wielu sprzętach. Niestety zewnętrzne odbiorniki GPS z powodu braku dedykowanego oprogramowania nie posiadają intuicyjnego interfejsu. Poza tym stanowią dodatkowe urządzenie, które musimy zawsze mieć przy sobie.

Łatwo więc zauważyć, że najlepszym wyborem wciąż pozostają tradycyjne nawigacje samochodowe GPS. Będzie to jednak rozwiązanie polecane szczególnie osobom prowadzącym bardzo często i nieposiadającym nawigacji wbudowanej w komputer pokładowy samochodu. Pozostałym powinien wystarczyć smartfon z dobrą aplikacją.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ