Profilaktyka stawów

Profilaktyka stawu kolanowego obejmuje:

  • Utrzymanie prawidłowej masy ciała,
  • Prawidłowe żywienie i suplementację diety
  • Umiarkowana, ale regularna aktywność fizyczna
  • Brak nadmiernego obciążania stawów
  • Unikanie niepotrzebnego dźwigania ciężarów
  • Bezzwłoczne usuwanie z organizmu przewlekłych ognisk zakażenia

O czym należy pamiętać każdego dnia?

Oprócz regularnego uprawiania sportu musimy odżywiać się zdrowo. Niektóre produkty mogą zapobiec stanom zapalnym i bólom stawów. Jest kilka ćwiczeń, dzięki którym zadbamy o nasze stawy.

Zginanie kolan w pozycji leżącej – ćwiczenie dla stawu kolanowego i biodrowego

Przyjmijmy pozycję leżącą na plecach, przyciągamy jedno kolano do klatki piersiowej. Następnie prostujemy całą nogę, jednak nie kładziemy jej na podłodze ani nie opuszczamy. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy. To jest jedna seria. Przy użyciu drugiej nogi powtórz tę samą serię.

Prostowanie kolan w pozycji siedzącej – ćwiczenie dla stawu kolanowego i biodrowego

Siadamy wygodnie na krześle, rozstawiamy nogi na szerokość bioder. Prostujemy jedną nogę, próbujemy unieść ją nieco wyżej ponad poziom siedzenia krzesła. Trzymamy kilka sekund, a następnie opuszczamy nogę. Powtarzamy to samo ćwiczenie do kilkunastu razy, następnie zmieniamy nogę i powtarzamy wszystkie czynności od nowa.

ból stawów - o czym świadczy i co zrobić

Podnoszenie nogi w pozycji leżącej – ćwiczenie dla stawu biodrowego

Ostrożnie kładziemy się na boku. Głowa na ramieniu. Za pomocą przedramienia podpieramy się przed klatką piersiową, żeby utrzymać stabilną i bezpieczną pozycję. Podnosimy jedną nogę i trzymamy przez kilkanaście sekund. Opuszczamy nogę, to jest jedno powtórzenie. Wykonujemy je kilka razy, a następnie zmieniamy nogę.

Podnoszenie tułowia w pozycji leżącej – ćwiczenie dla stawu biodrowego

Kładziemy się brzuchem do dołu, a dłonie opieramy na wysokości głowy. Po upłynięciu mniej więcej dziesięciu sekund nabieramy powietrze przez nos do napełnienia płuc. Podnosimy się na rękach, formując ciało na kształt litery L. Wypuszczamy powietrze przez usta i zostajemy w tej pozycji przez kilka sekund. Opuszczamy tułów. Powtórzmy to ćwiczenie tyle razy, ile damy radę.

Wyprostowanie kolana w pozycji stojącej – ćwiczenie dla stawu kolanowego i biodrowego

Przyjmujemy pozycję stojącą. Prostujemy się i rozstawiamy swoje stopy na szerokość bioder. Unosimy jedną nogę pod kątem prostym względem ciała. Prostujemy ją, ale nie opuszczamy. Na koniec znów zegnijmy ją w kolanie. Wykonajmy kilka powtórzeń i zmiemyń nogę.

Podnoszenie nogi w pozycji klęczącej podpartej – ćwiczenie dla stawu biodrowego
Przyjmijmy pozycję klęczącą, podeprzyjmy się oburącz. Teraz podnieśmy wyprostowaną nogę najwyżej jak potrafimy. Przytrzymajmy ją w górze przez kilka sekund. Opuśćmy nogę. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy i zmieniamy nogę.

Przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń na stawy

Nieostrożne, szybkie lub niedokładne stosowanie wymienionych ćwiczeń może nawet zaszkodzić naszym stawom, dlatego zachowajmy zdrowy rozsądek, nie spieszmy się i unikajmy kontuzji.

Mniej wysiłku – więcej korzyści!

Jeśli nie lubimy aktywności fizycznej, to idźmy na spacer. Im lepiej zadbamy o nasze zdrowie wcześniej tym większą gwarancję będziemy mieli, że będziemy sprawniejsi na stare lata.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ