Problemy dermatologiczne

Atopowe zapalenie skóry uznawane jest za jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń dermatologicznych. Z roku na rok obserwuje się znaczący wzrost zachorowania na tę chorobę, co też pokazuje, że w środowisku otacza nas wiele różnorodnych alergenów, mających znaczący wpływa na rozwój AZS.

Główne przyczyny atopowego zapalenia skóry

Pierwsze, widoczne symptomy atopowego zapalenia skóry (w przerażającej większości przypadków) objawiają się już pomiędzy 3. a 6. miesiącem życia. U wielu osób, schorzenie to ujawnia się przed 5. rokiem życia. Etiologia, przebieg i bodźce wpływające na rozwój atopowego zapalenia skóry są niezwykle złożone. Rozwój choroby AZS stanowi tak naprawdę sumę różnorodnych czynników, a w tym czynników środowiskowych, genetycznych, immunologicznych, czy też tych typowo nieimmunologicznych.

Genetyczne wpływy

Według wielu dostępnych badań, u chorych na atopowe zapalenie skóry obserwuje się defekt naskórka o podłożu genetycznym, w wyniku czego dochodzi do nieprawidłowości w składzie powierzchownej warstwy skóry. W związku z tym skóra osoby chorej na AZS jest nadmiernie narażona na działające na nią różnorodne alergeny, skóra staje się bardzo sucha, nadwrażliwa i tez bardzo swędząca. Choroba ta jest uwarunkowania genetyczne, co też oznacza, że jeśli jedno lub dwoje rodziców chorowało na atopowe zapalenie skóry, lub też na jakąkolwiek inną chorobę atopową, to niestety prawdopodobieństwo wystąpienie tej choroby (odziedziczenia jej) przez dzieci jest bardzo wysokie. W tego typu przypadkach zazwyczaj jest tak, że wszystkie dzieci chorują na AZS.

Główne objawy AZS

Wśród tych najbardziej typowych objawów atopowego zapalenia skóry wymienia się bardzo rozpoznawalną egzemę. Egzema to stan zapalny, który objawia się na skórze w postaci różnorodnych grudek na zarumienionej skórze (głównie skórze twarzy). Tego rodzaju zmiany skórne bardzo często pojawiają się grupowo i układają w nieregularne kształty. Ze względu na towarzyszący im duży świąd, w wyniku drapania powstają widoczne, naskórne zmiany, znane w dermatologii jako tzw. przeczosy. Następnie, w tego typu zmianach przewlekłych dochodzi do tzw. lichenizacji (czyli pogrubienia) skóry, a także jej nadmiernego rogowacenia, znanego pod nazwą rybiej łuski.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ