okulista

Masz kłopot ze wzrokiem, jednak obawiasz się wizyty u okulisty? Poniżej dowiesz się których badań możesz spodziewać się na pierwszej wizycie a dlaczego warto dbać o systematyczne analizowania okresowe. Wzrok jest szczególnie istotnym zmysłem, którego strata uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Specjaliści zalecają, żeby badać wzrok przynajmniej raz na trzy lata, chyba, że niepokojące sygnały pojawią się wcześniej lub po ukończeniu 45 roku życia. Cierpiący bagatelizują profilaktykę zdrowotną i czasem udają się do specjalistów w ciągu, jeśli jest już za późno aby uniknąć choroby. Powszechnie w przypadku chorób oczu, nie warto czekać z konsultacją.

Badanie okulistyczne dzieci i dzieci

Gdy w najbliższej rodzinie występują genetyczne uwarunkowania chorób oczu, do specjalisty można udać się już z niemowlęciem. Pewne choroby genetyczne można wyleczyć, warunkiem jest jednak wczesne zgłoszenie się na analizowania. U wcześniaków z niedojrzałym układem wzrokowym, analizowania okulistyczne odbywa się już w wczesnym roku życia – w 4, 8 i 12 tygodniu. Zdarza się, że u dzieci są problemy z kanalikami łzowymi. Gdy podanie antybiotyku nie wystarcza, odbywa się zabieg oczyszczania i udrożnienia dróg łzowych. Także ciągłe łzawienie oczu u dorosłych iż być sygnałem niedrożności kanalików oraz wskazaniem do zabiegu. Zabieg płukania kanalików łzowych jest nieinwazyjny, bezpieczny i szybki. Polega na udrożnieniu kanaliku żyłką wprowadzoną w kanalik oraz przepłukaniem go. Wynik jest natychmiastowy. Jeśli chcesz zadbać o wzrok własnego dziecka, czy zainteresowany i obserwuj wszystkie niepokojące sygnały. Oprócz tego, dowiedz się, czy podczas badań bilansowych dziecka dokonywane są kontrole wzroku.

pierwsze badanie u okulisty - co wiedzieć

Rozwój wizyty

Na pierwszej wizycie u specjalisty konieczne jest przeprowadzenie wywiadu. Aby dokonać właściwej diagnozy lekarz musi uzyskać informacje dotyczące ewentualnych choroby, z jakimi boryka się pacjent. Następnie okulista wykonuje badanie okulistyczne, na jakie tworzą się rozmaite testy sprawdzające ostrość oraz jakość widzenia. Podstawowym badaniem jest odczytywanie znaków z tablicy usytuowanej w odległości 5 metrów, każdym okiem z osobna. Dodatkowo, do zbadania całego oka wykorzystywana jest lampa szczelinowa (biomikroskop). Dzięki urządzeniu okulista jest w stanie zbadać całe oko – jego dno oraz część przednią. Dostępem do oceny choroby wzroku jest także badanie komputerowe – bezbolesne i bardzo krótkie (trwa tylko kilka sekund). Składa się je za pomocą autorefraktometru, który wpuszcza nieszkodliwe wiązki promieniowania podczerwonego do oka. Wynik analizowania komputerowego jest punktem wyjścia do wyboru właściwych szkieł korekcyjnych czy soczewek. W przypadku podejrzenia genetycznych lub nabytych zaburzeń widzenia barwnego, okuliści wykorzystują do analizowania tzw. tablice pseudoizochromatyczne Ishihary. Badanie składa się przy dobrym świetle Pacjent proszony jest o zlokalizowanie i odczytanie cyfr ukrytych na obrazkach, stworzonych z różnokolorowych plamek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ