Dysplazja stawu biodrowego jest wrodzoną wadą stawu biodrowego. Powodowana jest przez czynniki zarówno mechaniczne, jak i patofizjologiczne. Schorzenie polega na niedorozwoju panewki stawowej i stanowi najczęściej występującą wadę wśród noworodków. Jak rozpoznać i leczyć tą wadę?

Dysplazja stawu biodrowego – przypadłość niemal ¼ noworodków

Ponieważ dysplazja stawu biodrowego dotyka ponad 20 % noworodków, pierwsza konsultacja ze specjalistą, jakim jest ortopeda dziecięcy (w Warszawie konsultacje najczęściej odbywają się w przychodniach przy szpitalu), zalecana jest po ukończeniu przez malucha 6 tygodnia życia, jednak nie później niż w 12 tygodniu. Na powstawanie dysplazji wpływ może mieć wiele czynników. Są to miedzy innymi:

– obciążenie genetyczne

– ciąża mnoga

– poród pośladkowy

– nieprawidłowe ułożenie dziecka w łonie mamy – nadmierne wyprostowanie nóżki lub wygięcie jej

– miednicowe ułożenie dziecka do porodu.

Dysplazja częściej dotyka także dziewczynki. Ma to związek z hormonem wydzielanym przez kobietę w trakcie porodu, który odpowiada za rozluźnienie stawów miednicy. Hormon ten (relaksyna) ma wpływ także na płód płci żeńskiej – stawy biodrowe dziewczynki stają się bardzo elastyczne i niestabilne.

Rozpoznanie dysplazji u malucha

Zapobiegnięcie dysplazji i wykrycie jej przed porodem nie jest możliwe. Dlatego zaraz po narodzinach, wszystkie niemowlęta są badane – często pozwala to na wykrycie ewentualnej wady już w pierwszych godzinach życia. Badanie polega przede wszystkim na obserwacji, czy dziecko równomiernie rozkłada nóżki na boki, a także czy przy poruszaniu nimi nie stawia oporu, nie płacze, ani czy główka kości udowej nie „strzela”. Ważne jest również zwrócenie uwagi na to, czy nóżki są równej długości. Jeśli lekarz po oględzinach nie ma pewności, czy ze stawami biodrowymi dziecka wszystko jest w porządku, zleca badanie USG. Ponowne badanie wykonuje się w pierwszym miesiącu życia, a następnie po ukończeniu przez dziecko 6 tygodni. Dokładniejsze badania przeprowadza ortopeda dziecięcy (Warszawa bez wątpienia jest miastem, w którym znajdziesz najwięcej lekarzy z tej dziedziny).

Dysplazja stawu biodrowego – leczenie

Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie schorzenia – rehabilitacja giętkich, podatnych kości i stawów jest o wiele łatwiejsza, niż tych już wykształconych. Ortopeda dziecięcy (w Warszawie szukaj renomowanych klinik) może zalecić kładzenie dziecka na brzuszku, z nóżkami rozłożonymi na bok i zgiętymi pod kątem prostym w stosunku do tułowia. Taka pozycja pomaga w przebudowie stawu biodrowego. Po około miesiącu należy udać się na kontrolę. Jeśli nie ma poprawy, lekarz zaleci specjalny aparat, pomagający utrzymać maluchowi prawidłowy kąt ułożenia nóżek. Leczenie w ten sposób trwa przez około 2-3 miesiące i znacznie ogranicza ruchomość dziecka, jednak zwykle pozwala skutecznie zażegnać problem. Zlekceważenie go oznaczać będzie konieczność leczenia w późniejszym okresie na specjalnym wyciągu w szpitalu. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ