Jak dbać o opony

O oponach zazwyczaj mówi się w kontekście zmieniania letnich na zimowe bądź też odwrotnie. Czy już trzeba to zrobić, czy można jeszcze chwilę poczekać? Gdzie najlepiej? I co zrobi z tym drugim kompletem, który nie będzie używany przez najbliższe pół roku?

Odpowiedzi na te pytania są istotne, jednak równie istotne jest dbanie o same opony: co nam po wiedzy kiedy powinniśmy je zmienić, jeśli nagle okaże się, że nie mamy na co? Odkrycie usterki podczas czy przed wymianą to i tak sytuacja w gruncie rzeczy bezpieczna i narażająca nas jedynie na wydatek w postaci zakupu nowego kompletu opon. Ale jeżeli zły stan opony zignorujemy tudzież w ogóle nie zauważymy, że coś jest z oponami nie w porządku – wtedy korzystając z takich opon stwarzamy zagrożenie dla siebie samych i innych uczestników ruchu drogowego.

Dobrze przechowywana i konserwowana opona spokojnie może służyć nam przez wiele lat. Wystarczy jedynie dbać o nią tak, jak tego wymaga – a wcale nie jest to trudne czy wymagające. Trzeba tylko znać kilka prostych zasad i stosować się do nich, by zapewnić sobie, swoim bliskim i innym uczestnikom ruchu drogowego bezpieczeństwo.

Przede wszystkim opony poza sezonem należy przechowywać w pomieszczeniu zamkniętym o w miarę stałej temperaturze. Zarówno niskie jak i wysokie temperatury mogą uszkodzić strukturę gumy. Równie niebezpieczne są wahania temperatur, dlatego nie wystarczy złożyć opon pod jakąś wiatą czy daszkiem. Co więcej, opon nie można tak po prostu rzucić na stos w kącie garażu: opony bez felg muszą stać pionowo, natomiast opony na felgach powinny leżeć poziomo lub być zawieszone na specjalnych wieszakach.

Ze względu na tworzywa, z których wykonane są opony należy bezwzględnie unikać kontaktu ogumienia z różnego rodzaju olejami, ropami czy benzynami – w przypadku zalania oponę należy jak najszybciej umyć wodą i specjalnym płynem do czyszczenia opon. Jeżeli zorientujemy się, opony leżały w kałuży z oleju przez nieznany nam okres czasu najlepiej jest wymienić cały komplet – zmiany w strukturze gumy mogą być niewidoczne, jednak niebezpieczne – poczynając od tego, że mogą spowodować nierówną pracę koła po nagłe pęknięcie, mają duży potencjał powodowania wypadków i kolizji.

Aby uniknąć tego typu sytuacji warto zainwestować w specjalne stojaki na opony. Nie dość, że na przystosowanym regale opony na pewno będą przez cały czas ułożone w odpowiedniej pozycji to do tego nie będą mieć kontaktu  z podłożem czy czymkolwiek, jest na nim rozlane. Zabezpieczy to również ogumienie przed zwierzętami, które mogą wedrzeć się do garażu i siać w nim spustoszenie.

Producenci palet na opony oferują różnorakie regały. Zależnie od tego, czy zmieniamy tylko opony, czy całe koła – opony z felgami – ale też od przestrzeni jaką dysponujemy, możemy wybrać różne rozwiązania. Ważne, by pozwalały one na składowanie opon w odpowiedni sposób: opon bez felg pionowo, natomiast opon na felgach leżących poziomo lub powieszonych za felgi.

Ponadto należy bardzo dokładnie oglądać opony przy okazji każdej zmiany w celu wykrycia wszelkich usterek wynikających czy to z nieprawidłowego przechowywania, czy też po prostu ze zużycia opony.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ