Domowy dżem malinowy

Maliny to jedne z najpyszniejszych owoców lata, a w dodatku doskonale się je konserwuje, tym bardziej, jeżeli doda się do nich cukier. Te owoce są nie tylko smaczne, ale również idealnie nadają się do przygotowywania z nich domowych przetworów, do których bez wątpienia należy dżem. Zrobienie dżemu malinowego jest z pozoru skomplikowane, ale z odpowiednim przepisem nawet początkujący kucharz poradzi sobie bez problemu.

Do robienia dżemu malinowego potrzebujemy jedynie dwie szklanki dojrzałych i soczystych malin oraz dwie szklanki cukru kryształu.Opcja rozszerzona obejmuje również dodanie około pół łyżki masła.

W przygotowaniu malin najważniejsze jest ich dokładne przebranie oraz wypłukanie. Nawet jedna troszeczkę nadgnita malina może zepsuć smak całego dżemu.

Po przygotowaniu owoców trzeba również odpowiednio przygotować słoiki, w których później umieścimy dżem. Należy je dokładnie wysterylizować wraz z pokrywkami, gotując je około 10 min.

Po przygotowaniu słoików wracamy do malin. Umyte i przebrane owoce wsypujemy do litrowego garnka i zasypujemy je cukrem zachowując proporcję 1 szklanka cukru na 1 szklankę malin. Następnie mieszamy owoce z cukrem do momentu, aż powstanie mokra mikstura.

Tak przygotowane w garnku maliny stawiamy na średnim ogniu i przy pomocy termometru kuchennego zaczynamy kontrolować temperaturę dżemu. Miksturę należy doprowadzić do wrzenia. Kiedy na powierzchni zbierze się nieco „oleistego” soku, stabilizujemy temperaturę dżemu na poziomie 104 stopni. Jeżeli temperatura będzie niższa, ale już stabilna, to znaczy, że należy dodać więcej cukru, dosypując go ostrożnie małą łyżeczką i mieszając całość.

Kiedy osiągniemy wymaganą, stabilną temperaturę 104 stopni, bardzo ostrożnie możemy przelewać dżem do słoików. Należy zostawić około pół centymetra wolnego miejsca od zakrętki. Następnie słoiki wycieramy, aby zakrętka dobrze trzymała i zakręcamy.

Słoiki należy jeszcze zagotować. Umieszczamy je w garnku wyścielonym, np. gazetami lub ścierką do naczyń, zalewamy gorącą wodą i gotujemy lekko około 10 min. Następnie ostrożnie wyciągamy słoiki i odstawiamy je w czyste i chłodne miejsce na dobę. Po tym czasie dobrze jest wykonać test szczelności, czyli sprawdzić, czy zakrętki zostały „wessane” do środka.

Tak przygotowany dżem może już czekać na swoją kolej do zjedzenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ