Wielkie, puchate dywany to doskonały sposób na ocieplenie wnętrza. Niestety, z czasem dywany robią się szorstkie, ciemne i nieprzyjemnie pachną. Nie jest to winą producenta, a jedynie naszego braku zainteresowania, niewiedzy oraz używania zbyt silnej chemii. Najczęściej żyjemy w przeświadczeniu, iż dywany należy prać raz do roku. Przecież codziennie jest odkurzany, prawda? W rzeczywistości jednak, aby dywan wyglądał estetycznie i cieszył zarówno stopy, jak i oczy, musimy poświęcić trochę czasu jego odpowiedniej pielęgnacji.

Jak często odkurzać dywan?

Nie ma odgórnej zasady, która narzucałaby ile razy w tygodniu należy odkurzać dywan. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Niemniej jednak warto pamiętać, że dywany zawsze odkurzamy miękką szczotką pod włos. Dzięki temu zabezpieczamy nasz dywan przed utratą i rozdwajaniem materiału. Do odkurzania zaliczane jest również trzepanie dywanów, jednak nie częstsze niż kilka razy do roku.

Jaką metodą najlepiej prać dywan?

Najefektywniejszą metodą prania dywanów jest szamponowanie, które zabezpiecza przed ich przemoczeniem. Najlepiej jeśli zlecimy tą czynność profesjonalnej firmie. Wtedy mamy pewność, że środki używane do czyszczenia są dopasowane do tkaniny. Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielne szamponowanie dywanu, to bezwzględnie musimy nabyć specjalistyczny preparat i postępować zgodnie z zalecenia producenta. Przed przystąpieniem do prania należy dokładnie odkurzyć dywan.

Stosując jakąkolwiek inną metodę prania dywanów zawsze powinniśmy pamiętać o stosowaniu wyłącznie preparatów do tego przeznaczonych, zgodnie z załączoną instrukcją. Wybierajmy dobrze znane i rekomendowane marki, dzięki czemu będziemy pewni, iż nasze działania nie przyniosą więcej szkody niż pożytku.

Jak usunąć plamy z dywanu?

Plamy z dywanu starajmy się usunąć niemalże natychmiast. Im dłuższy czas minie od pobrudzenia, tym trudniej będzie je wywabić. Najczęściej powtarzanym błędem jest wycieranie plamy ścierką np. okrężnymi ruchami. Plam na dywanie nigdy nie czyścimy szmatką! Jedyne, co uda nam się zrobić, to wetrzeć brud jeszcze głębiej i poszerzyć jego granicę. Świeżo powstałą plamę starajmy się usunąć łyżką lub nożem (nie ostrą stroną), a jej brzegi posypujemy talkiem lub mąką ziemiaczaną, co hamuję poszerzanie się zabrudzenia.  Najłatwiejsze do usunięcia są plamy z błota, wystarczy tylko poczekać, aż wyschnie i odkurzyć całość odkurzaczem.

Kiedy zdecydować się na oddanie dywanu w ręce profesjonalistów?

Plamy na dywanach dzielą się na łatwe i trudne. Z łatwymi poradzimy sobie sami, zazwyczaj zwykłymi domowymi sposobami. Inaczej postępujemy w przypadku poważnych zabrudzeń powstałych np. przez atrament, klej czy wyciek z grzejników. W takich sytuacjach bezzwłocznie powinniśmy oddać dywan do pralni lub skorzystać z oferty profesjonalistów, dojeżdżających do domu klienta. O ile po wylaniu kawy na tkaninę będziemy wstanie wykonać początkowe fazy jego czyszczenia, to nie jesteśmy wstanie całkowicie jej wywabić.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Pozamiatane: https://pozamiatane.pl/sprzatanie/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ