aktywność fizyczna przyszłej mamy

Okres ciąży, dla kobiety i uczącego się w jej łonie dziecka, to czas wyjątkowy pod względem przemian zachodzących w ciele kobiety. W czasie ciąży u płodu dochodzi do pierwszego stworzenia wielu cech dziecka, co związane jest z zakresem zdrowia mamy. Jej stan zdrowia oraz stopień zdrowia uczącego się płodu połączony jest z wielu elementami. Jednym spośród nich jest stopień kondycji fizycznej mamy oraz stan jej sprawności fizycznej. Kondycja ruchowa i stan sprawności fizycznej mamy zależy od jej pracy fizycznej lub wykonywania sportu przed ciążą.

Negatywny nacisk treningu sportowego na ciążę?

Mit połączony z niewłaściwym wpływem treningu sportowego podczas ciąży na mamę i zarodek stanowi obecnie kwestionowany, a chociażby obalany przez rzeszę naukowców. Zaiste trening sportowy ma pozytywny nacisk na mamę i uczące się dziecko tylko w trakcie ciąży fizjologicznej, niepowikłanej. W toku ciąży patologicznej musi być znamiennie zredukowany, oraz chociażby czasem ostatecznie wykluczony, prowadząc do leżakowego trybu życia przez przyszłą mamę. Faktem jest, że przy dobrym wzrostu ciąży i przy dobrym dawkowaniu, trening sportowy oddziałuje bardzo korzystnie i na organizm mamy, jak i dziecka.Nasuwa się względem tego zapytanie, pod jaką formą trening sportowy jest najlepszy dla mamy a jej nienarodzonego dziecka? Lub ma toż być rekreacyjny ruch czy codzienna praca ruchowa? Odpowiedź na te zadane pytania nie jest prosta i musi być indywidualnie dopasowana do każdej kobiety. Związane jest toż z jej stanem efektywności i wydolności ruchowej przed ciążą, typu wykonywanych prac ruchowych przed ciążą oraz systemu odżywiania. Kobiety które przed ciążą czynnie uprawiały sport mogą go również uprawiać w trakcie jej istnienia o ile ciąża jest odpowiednia.

zdrowa aktywność fizyczna i uprawianie sportu jest korzystne

Bezpieczne aktywności ruchowe w ciąży

Panie prowadzące rekreacyjne prace ruchowe przed ciążą winny je jeszcze doprowadzać. O ile są to pracy ruchowe związane z zabawami kontaktowymi (np.: piłka ręczna) powinny z nich zrezygnować i zamienić różnymi bezpiecznymi aktywnościami ruchowymi takimi jak pływanie czy marsze, spacery. Kobiety które przed ciążą nie wywoływały żadnych aktywności ruchowych powinny je rozpocząć pod formą spacerów i ruchów o szybkości 5-6 km/h i trwaniu 30-60 minut. Potrzebne jest następnie dawanie bardziej wyczerpujących zadań przez 20-60 minut 3-5 razy w tygodniu w zależności od nastawienia, dokuczliwości kobiety.

Zbytni trening sportowy nie wskazany

Absolutnie potrzebne jest wykluczenie zbytniego treningu sportowego, szczególnie w III trymestrze ciąży. Niewłaściwe są ćwiczenia związane z potrzebą pokonywania ciężaru własnego ciała, bardzo szybkie fizycznie i związane ze skokiem ciepłoty ciała. Skok temperatury ciała mamy jest duży dla płodu szczególnie w Oraz trymetrze ciąży, zatem wykonywany trening sportowy pod formą ruchu czy nowej działalności ruchowej, winien odbywać się we wnętrzach dobrze wentylowanych, o regulowanej temperaturze pokojowej. Na świeżym powietrzu przyszła matka winna omijać trening sportowy w bardzo upalne dni a w wnętrzach bezpośrednio nasłonecznionych. Utrzymanie prawidłowego uwodnienia organizmu mamy jest czynnikiem chroniącym przed przegrzaniem płodu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ